Prírodný kameň pre dom a bytOpracovanie povrchu prírodného kameňa

lestenieLeštenie

Základný a najbežnejší spôsob povrchovej úpravy prírodného kameňa. Postupným leštením sa dosiahne zrkadlový lesk povrchu, farby sú sýte, vzor je vysoko kontrastný. Leštený povrch zvýrazní charakter prírodného kameňa. Táto povrchová úprava je najjemnejšia a najhladšia. Vďaka lešteniu sa povrchy ľahšie udržiavajú a čistia. Leštený povrch má menšie a uzavretejšie póry, vďaka čomu lepšie odpudzuje vlhkosť. Je tak vysoko odolný voči poveternostným a chemickým vplyvom.

honovanieHonovanie

Žula, mramor alebo vápenec, ktoré sú honované, majú matný alebo saténový povrch na rozdiel od zrkadlového lesku lešteného povrchu. Honovaný povrch je niekedy preferovaný kvôli tomu, že honovaný kameň je menej „formálny“ a na pohľad teplejší ako leštený kameň.

flambovanieFlambovanie

Proces, pri ktorom je kameň (zvyčajne žula alebo mramor) spracovaný vysokým teplom. Povrch kameňa sa stane trochu drsný. Flambovanie je taktiež najčastejší spôsob vytvorenia protišmykového povrchu pre dlažbu z prírodného kameňa. Povrch kameňa po flambovaní je drsný, protišmykový. Farba je zvyčajne bledšia (vyblednutá). Kvôli oxidácii sa zo žltých materiálov po flambovaní stanu oranžové, resp. načervenané.

stokovanieŠtokovanie

Štokovaný povrch získame tak, že mechanicky alebo manuálne udierame do kameňa nástrojom s viacerými hrotmi. Táto metóda vytvára členitý povrch s odreninami a jamkami, pričom sa mení farba kameňa na svetlejšiu. Takto upravená dlažba sa stáva protišmykovou.

kefovanieKefovanie

Kartáčovaný povrch sa získa použitím tvrdých plastov alebo kovovej kefy na povrchu kameňa. Tlakom sa odstránia mäkkšie časti kameňa a vytvorí sa dojem starého kameňa s nádychom histórie.

Kontaktné údaje

ISPA Prešov, s.r.o.
Kuzmányho 5 (Čierny most), 080 01 Prešov
Tel.: 051 / 489 1047, Fax: 051 / 489 1048
Mobil: 0905 690 426, 0905 953 839
E-mail: kamenarstvo@kamenarstvoispa.sk
Web: www.kamenarstvoispa.sk